Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç ekimi, kelleşmiş veya dökülen saç tipine sahip olan kişilerin tercih ettiği bir operasyondur. Herkes gür, kaliteli saçlara sahip olmak ister. Çünkü, saçımızın rengi, duruşu, şekli, uzunluğu bizim zevk ve beğenilerimiz hakkında ilk ipuçlarını vermektedir. Kellik veya saç dökülmesi bazı kişilerde, daha yaşlı göründüğü düşüncesi ile birlikte psikolojik sorunlar meydana getirmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin bir başka sorunu da sosyal ve kültürel olarak kendini eksik hissetmesidir, bu nedenle de öz güven kaybına yol açmaktadır. Yani saçlarımız bizim her şeyimizdir.
Saç Ekimi, başın arka tarafından yani ense bölgesinden alınan kıl köklerinin saç bölgelerine ekilme operasyonudur.

Neden Ense Kılları?

Çünkü, ense kılları, donor dominanttır. Yani, ense kıllarının ömür boyu gibi bir süreç boyunca uzama kapasitesine sahip olan kıl tipidir.

FUE Saç Ekimi


Saç ekim operasyonlarının birçok çeşidi vardır. Bunlardan biride fuedir. FUE saç ekimi, saç köklerinin tek tek alınıp ekilme işlemidir. Günümüzde en popüler olan da fue saç ekimidir. Ayrıca popüler olmasının sebebi de avantajlarıdır. FUE saç ekiminde saç köklerinin alınma şekli ve işlem sırasında kullanılan cihaz ise mikromotor adlı cihazdır.

FUE Saç Ekiminin Avantajları


 

  • FUE Saç Ekiminde bıçak kullanılmaz.
  • FUE Saç Ekimi en popüler saç ekimi olduğu için birçok kişinin kafasındaki bu yöntem işe yarar mı? sorusunu ortadan kaldırmaktadır.
  • FUE Saç Ekiminde seans aralığı kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
  • FUE Saç Ekiminde kıl kökleri tek tek alınıp ekim yapılmaktadır.
  • FUE Saç Ekiminde yara izi ve kesik oluşmamaktadır.
  • FUE Saç Ekimi hem erkeklere hemde bayanlara kolayca uygulanabilen bir operasyondur.
  • FUE Saç Ekimi operasyonu sonrasında iyileşme süreci hızlı bir sürede gerçekleşir.
  • FUE Saç Ekiminde, FUT saç ekimine göre daha fazla kıl kökü alınmaktadır.
  • FUE Saç Ekiminde ağrı yada acı hissetmessiniz.

 

FUT Saç Ekimi


Fut Saç Ekimi saç kökleri, FUE saç ekimindeki gibi tek tek değil kümeler halinde taşınır. Alınan kıl kümeleri bir mikroskop camının altında oluşturulur, ayrıştırılır. Fut yönteminde saç kökleri kulak araları ve ense bölgesindeki kıl köklerinin alınıp ekilmesi sonucunda oluşan bir saç ekim yönetimidir.
Ancak fut saç ekimi yöntemi önceden çok kullanılmasına rağmen, teknolojinin de ilerlemesinden dolayı ortaya çıkan saç ekim yöntemlerine göre artık daha az tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

Saç Ekimi Öncesi


Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gereken birkaç noktalar vardır. Bu noktalara uymak hem sağlınız açınızdan hem saçınız açısından birçok fayda sağlamaktadır. Eğer saç ekimi yaptıracaksanız ve alkol ve sigara kullanıyorsanız eğer saç ekimi operasyon gününden 1 hafta öncesinden tüketmeyi bırakmalısınız. Kanı sulandıran ilaçların kullanılmaması gerekmektedir, örneğin aspirin. Saç ekimi operasyonuna girmeden önce operasyonda sıkıntı yaratabilecek losyon veya saç kremi ürünlerini kullanmamalısınız. Operasyona giderken saçların temiz olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Operasyon günü için kolay şekilde çıkarılabilen ve giyilebilen kıyafetler tercih edilmelidir. Operasyon tarihi civarında kafein tüketilmemelidir. Saç ekimi operasyonu öncesi kronik bir hastalığınız var ise bunları doktorunuza, kullandığınız ilaçlarınız ile beraber bildirmelisiniz.

Kronik Hastalık Nedir?

Kronik hastalıklar, tansiyon, şeker, kalp, mide ve benzeri hastalıklarının geneline verilen addır.

Saç Ekimi Sonrası


Saç ekiminden operasyonu geçirdikten sonra 1 hafta boyunca herhangi bir yere sürtünmesini veya travma geçirmesini engellemeliyiz. Ekim yapılan bölgeyi açık havada bırakmamalıyız bir pansuman ile birlikte kapalı tutulmalıdır. Saç ekimi operasyonunun hemen ardından birkaç gün kesinlikle sigara veya alkol kullanmamalısınız. Operasyondan sonra 2-3 gün arasında kan sulandırıcı ilaçları kullanmamalısınız, örneğin aspirin.

Organik Saç Ekimi


Organik saç ekimi bireyden alınan ve bireye ait olan yağ dokusunun içeriğinden elde edilen ve kök hücrelerinin yardımı ile güçlendirilerek ense bölgesinden alınan saçların ekilecek bölgeye enjektte edilme işlemidir. Organik saç ekiminin avantajı ise yağ dokusu sayesinde güçlendirilen saç köklerinin daha rahat tutunabilmesini sağlar, köklerin uzamasını kolaylaştırarak daha kolay sonuç elde edilmektedir.

Protez Saç


Protez saç, cerrahi bir müdahale istemeyen ve istenilen kadar saç yoğunluğu elde edebileceğiniz bir saç ekim yöntemlerinden biridir. Hem bayana hem de erkeğe uygulanabilen saç ekim yöntemidir.

Saç Ekimi Nedir?


Saç ekimi, bireyin kendine ait yoğun bulunan bölgedeki kıl köklerinin alınarak seyrek yerlere enjektte edilme işlemidir.

Saç Ekimi Yaptıranlar


Saç ekimi yaptıranlar genellikle bireyin saç ektirdiği klinikten kliniğe veya doktordan doktora değişim göstermektedir. Ancak çoğu kişi çok istediği saçlarına kavuştuğu için mutlular. Ancak istediği görünüme ulaşamayanlar ise ya klinik değiştirip tedavi görmeye devam ettiler yada saç ekim yöntemini değiştirdiler.

Saç Ekimi Merkezleri


Saç ekim merkezleri ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya’da çoğunluk gösterse de ülkemizin hatta Dünya’nın her tarafında bulunmaya başlamıştır. Genellikle tavsiye üzerine gidilen merkezlerden alınan sonuçlar bireyden bireye değişim gösteriyor, bunun için araştırıp ve size en iyi gelen saç ekim merkezinde saç ektirmenizi tavsiye ederim.

Saç Ekimi Fiyatları


Saç ekimi fiyatları kliniklerin kendine bağlı olarak veya kişinin durumuna göre seans sayısına göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak benim önerim direk ilk gördüğünüz kliniğe gidip de operasyon geçirmemeniz, öncelikle araştırmalısınız ve doğru klinik ve doğru doktoru bulduğunuza emin olmalısınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.