FUE Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi

2000 yılından sonra kullanılmaya başlayan ve saç ekiminde git gide popülerleşmeye başlayan FUE yönteminin asıl adı Follicular Unit Extraction’dur. FUE saç ekimi yöntemi, kullanılmaya başladıktan sonra önceki saç ekim yöntemlerinde de bir köklü değişim yaptırmaya zorlamıştır.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?


Uzmanız ile ilk görüşmenizde saç ekimi gerekli olup olmadığına karar verilir. Eğer saçınızın saç köklerinin yaşadığı veya dökülme görürse bu sefer de saç köklerinin kuvvetlendirecek yöntemlere yönelmektedir.
FUE Saç ekiminde, ense bölgesinden fue motoru ile 1 milimetreden küçük punchlar ile tek tek toplanan saç köklerini ile birlikte kök toplama işlemi gerçekleştirilir. Alınan greft 3 saç hücresi içermektedir. Bu işlem sırasında saç köklerinin zarar görmemesi gerekmektedir, bu olay ise sizin saç ekim merkezinin seçerken dikkat etmeniz gereken, tecrübeden kaynaklanabilmektedir. Sorunsuz bir şekilde toplanan kökler, yine bir ayrı işlem gerekmektedir. Bu işlem, ayrılma işlemidir, ancak bu işlem yapılmadan saç ekimine geçilmemektedir.
Saç ekimi işlemi için öncelikle ilk işlem, çok dikkatli bir şekilde kanalların açılması işlemidir. Bu işlemde kök toplamak kadar tecrübe gerektirmektedir.
Kanallar açılırken punch düzeneği yerine, artık daha çok tercih edilmeye başlayan lateral slit yöntemi ile uygun bir şekilde kesiler atarak, saç ektirecek bireyin, saç kökü büyüklüğüne ve uzunluğuna göre en uygun kanalların açılmasını sağlamaktadır.

Yanlış açılan kanallar ise saç ekimi sonrasında direk olarak saç çıkma oranına etki etmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise saç folikülünün kanalının doğru açı ile açılmasıdır. Bu işlem ekilen saçınızın doğal görülmesinde en önemli noktadır ve saç bölgesinin her tarafına farklı açıda verilmektedir. Eğer açı doğru verilmez ise saç istenilen şekilde çıkmayacaktır.
Diğer bir saçın doğal olmasını sağlayan faktör de saç çizgisidir. Saç çizgisinin doğru belirlenmiş, hesaplanmış olması gerekmektedir.

FUE Saç Ekiminin Özellikleri

 • FUE saç ekiminde doku bozulmadan, işlem direk olarak kök üzerinedir.
 • FUE saç ekiminde kök alınan bölgelerde kesi veya dikiş işlemi olmaz, sadece birkaç sıyrık oluşabilmektedir. Oluşan sıyrıklar ise birkaç gün içerisinde iyileşmektedir.
 • FUE yönteminde sadece saç ekimi değildir, ense bölgesinde alınan kökler, kaş ekimi, sakal ekimi, bıyık ekimi gibi işlemlerde de kullanılmaktadır.
 • FUE saç ekiminde donör alanına göre alınacak kök miktarı dört bin ila altı bin arasında alınmaktadır.
 • FUE saç ekiminde her greftte bir, iki veya üç saç teli bulunmaktadır.
 • FUE saç ekiminde ense bölgesinden alınan kök miktarına göre santimetre kare başına yaklaşık elli beş saç kök ekilebilmektedir.
 • FUE saç ekiminin tercih edilme sebebi ise diğer yöntemlere göre saç ekimi operasyonu sonrasında ağrının diğer yöntemlere nazaran daha az olmasından kaynaklanmaktadır.

Neden FUE Saç Ekimi

 1. FUE saç ekimi, günümüzde en popüler ve en teknolojik saç ekim tekniğidir.
 2. FUE saç ekimi, diğer yöntemlere göre iki tarafa göre de daha konforludur.
 3. FUE saç ekimi, teknolojik gelişmelere açık olan bir yöntem olduğundan her geçen gün daha da kolaylaşmaktadır.
 4. FUE saç ekiminde kullanılan motor sayesinde diğer yöntemlere göre operasyon süresi daha kısadır.
 5. FUE saç ekiminde her hangi bir kesi olmadığından dolayı saç ektiren kişinin daha rahat hissetmesinin sağlamaktadır.
 6. FUE saç ekiminde pansuman süresi 3 gün olması, diğer yöntemlere göre daha fazla zaman kazandırmaktadır, çünkü diğer yöntemlerde 15 günü bulabilmektedir.
 7. FUE saç ekiminde alınan köklerin ayrıştırılması için ek bir zamana gerek yoktur.
 8. FUE saç ekimi sonrasında saç ekilen bölgede her hangi bir sargı olmaz.
 9. Ekim yapılan bölgelerde iz kalmaz.

FUE Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • FUE saç ekimi sonrası sadece ilk gün pansuman ile birlikte bandaj altında kalır ve ertesi gün çıkartılır. Bunun sebebi ise mikrop kapmamasıdır.
 • FUE saç ekimi sonrası, üçüncü günde ekim yapılan merkezde yıkama yapılmaktadır.
 • FUE saç ekimi sonrası, bir hafta boyunca ekim yapılan bölgeyi temaslardan korumak gerekmektedir.
 • FUE saç ekimi sonrası, ortalama 3 hafta boyunca hem güneş, hem havuz, hemde denizden ekim yapılan bölgeyi sakınmalıyız.
 • FUE saç ekimi sonrası, iki veya üç hafta sonraya çıkmaya başlayıp yaklaşık altı ay içerisinde de normal halini alıcaktır.

FUE Saç Ekimi Fiyatları


FUE saç ekimi, işlem yapılacak bölgeye veya bölgelere göre fiyatlandırılmaktadır. Fiyat, işlem yapılacak bölgeye veya bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Kesin fiyat verebilmek için öncelikle kişinin fotoğrafını görmek yada görüşme yapmak lazımdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Bablofil dedi ki:

  Thanks, great article. (Teşekkürler, harika bir makale.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.